ce putem sa facem pentru PCR

Re: ce putem sa facem pentru PCR

Mesajde Nicusor » Mai 27th, 2012, 4:12 pm

Che Guevara sa inteleg ca faceti parte din comitetul de reorganizare?Atunci se schimba treaba.Am avut impresia ca noi cei ce a-m mai scris pe forum,vorbim ca in pestera,noi vorbim noi auzim.Va spuneti comitet de reorganizare dar nu se vede ce reorganizati.Doar acest forum cu statutul partidului,citeva filmulete si citeva articole in ziarul Scinteia spuneti ca este reorganizare?Nu credeti ca este prea putin? Spuneti doar sa participam la activitati organizate de asociatia Scinteia,participarea activa la stringerea de semnaturi,si sa donam bani,si gata,a-ti aruncat piatra in baltoaca si fraieri se chinuie sa o scoata?Nu credeti ca trebuie sa discutam pe aceste teme?Nu putem sa facem fiecare ce ne trece prin cap fara acordul celorlalti.Va-ti asumat rolul de reorganizatori,atunci trebuie sa raspundeti si la problemele care se ivesc.Eu am citeva intrebari.In primul rind vreti participari la activitati organizate.Nu stiu unde le anuntati dar eu aflu doar dupa ce au loc.Poate scrieti in ziarul Scinteia,dar trebuie sa va ginditi ca noi oameni de rind nu avem timp si poate nici chef sa stam sa citim un ziar.Noi oameni de rind nu facem politica pe hirtie,nu sintem nici scriitori nici oratori.Noua trebuie sa ne spuneti ce sa facem,si facem si atit.Vreti participare activa la stringerea de semnaturi.Cum? Trimiteti cel putin pe forum un model de formular.Nu se poate fara c.n.p.?Eu nu asi da c.n.p.-ul unuia care m-ar opri pe strada.Mai spuneti sa donam bani.Aici este o problema mai delicata.In primul rind cel ce doneaza se va crede superior fata de ceilalti.In cadrul partidului nimeni nu trebuie sa se simta inferior,nici ca nu are bani,nici ca nu are studii inalte.Ce spuneti daca vine unu si doneaza n. milioane de dolari?Mai puteti sa spuneti ca este partidul celor ce muncesc?Mai aveti un cuvint de spus in fata lui?Si aratati-mi prostul ala care da bani fara sa nu aiba profit dupa urma lor. P.C.R.este sarac dar nu milog.Eu zic sa ne limitam la cotizatie dar faceti ceva sa ne convingeti ca bani se duc unde trebuie.Parca se stabilise 10 lei.Nu imi pare rau pentru 10 lei dar imi pare rau sa fiu pacalit cu 10lei.Faceti un sait, ceva, nu stiu,unde sa aiba acces numai cotizanti,unde sa se poata vedea cati bani sau dat,citi sau strins,ce sa facut cu ei si sa i-si poata da acceptul sau nu pentru ce se cheltuiesc bani.Pun aceasta problema cu bani pentru ca asi vrea sa fiu membru de partid si ca sa demonstrez ca fac parte din acesta trebuie sa cotizez.Momentan nu cotizez pentru ca nu sint deacord cu actiunile ce se desfasoara,pentru reorganizarea P.C.R. Nu pot sa dau bani doar ca-sa ne intilnim sa-l pomenim pe Ceausescu,Dej sau nu stiu cine a mai fost in C.C.Dece sa i-i pomenim numai pe ei,sa lasam acest lucru sa-l faca rudele lor. Dece sa nu pomenim toti membri de partid care au trecut in nefiinta,pentru ca nu au luptat numai ei.Acestia au fost doar reprezentanti celorlalti care au murit sau au duso mai rau.Ridicindui mereu in slavi pe acestia P.C.R.i-si pierde din valoare iar rolul celorlalti nici nu se mai vede(ex.Ceausescu a facut canalul Dunare-marea neagra sau nu mai stiu ce ,daca el a facut toate,noi ce am facut?).P.C.R.trebuie ridicat in slavi, pentru ca el este liantul dorintelor si gindurilor noastre iar noi trebuie sa le transformam in fapte.
Nicusor

Mesajde Nicusor » Ianuarie 8th, 2013, 1:45 pm

Mai fac inca un apel catre comitetul de reorganizare.Fiti mai activi pe forum.Anuntati deciziile, activitatile,actiunile sau evenimentele pe care le faceti cu citeva zile inainte si nu dupa, cum vad ca se practica pina acum (poate scrieti in alta parte si nu stiu eu unde sa ma uit ) Fac aceasta solicitare pentru ca poate mai sint oameni care vor sa participe.A-ti strins semnaturile necesare pentru inscrierea partidului,bravo, un lucru bun,dar poate si eu vroiam sa particip la aceasta activitate,dar cum puteam sa fac daca nimeni un i-mi spunea cum . Acele semnaturi sau strins pentru ca oameni au incredere in P.C.R.,stiu ce a facut acesta pentru tara si oameni cinstiti.Eu sint de parere sa faceti apel la oameni. Sint destui ce vor sa participe la actiuni sau sa ajute la activitati ce sint necesare pentru a convinge pe cei indecis sau chiar anticomunisti, de programul partidului, convingindui ca este singurul care ne poate scoate din saracie .Nu vreau sa aud peste citva timp ca vai ce greu a fost, cit de mult v-ati chinuit. Singuri a-ti ales aceasta cale.Oare reinfiintati acest partid pentru interesele voastre,cei din comitet?.Oare sa va dea de gol intrebarea de pe forum,,Ce poti face pentru noi?''Nu considerati acest partid ca fiind al vostru. Nu va bateti joc de idealurile noastre,de sperantele noastre.Cum Dumnezeu este al tuturor, cum tara aceasta este a tuturor asa si P.C.R. este al tuturor.
Nicusor

Mesajde Nicusor » Aprilie 10th, 2013, 10:04 pm

Am vazut la tv.o stire unde se arata ca oameni din 3 sate din Vaslui s-au imbrincit cu jandarmi pentru a impiedica evacuarea preotilor din casele parohiale din aceste comune. Preoti au dat patriarhia in judecat pentru ca le-au fost diminuate salariile abuziv si au cistigat in instanta.Drept rasplata mai mari biserici i-au dat afara. Poate multi ar zice ca preoti au multi bani si nu trebuiau sa dea in judecata. Problema nu este bani preotilor, ci abuzurile care se fac de cei ce conduc.De multe ori am auzit pe cei ce se dau anticomunisti ce spun ca sint luptatori pentru democratie, ca nu trebuie sa ne vie frica sa ne cautam dreptatea in tribunale. Poftim exemplu, acesti oameni au cistigat procesul, si l-au cistigat pentru ca sigur au avut bani sa i-i sature bine pe avocati. Si ce au facut ? Au ramas pe drumuri. In concluzie mori cu dreptatea in mina.Cit credeti ca sa bucurat unul dintre ei cind s-a vazut fara casa, fara servici si cu doi copii sub 5 ani in drum. Crede ceneva ca un alt coleg de-al lor mai are curajul sa dea patriarhia in judecata? Credeti ca acesti oameni daca se vor mai angaja vor mai avea curajul sa mai spuna ceva angajatorului chiar de i-i calca in picioare? I-i intreb pe acesti anticomunisti unde vad libertatea si democratia? Se spune ca pina in 90,Ceausescu a fost dictator.Poate, dar a fost unul singur,acum avem mii de dictatori. Oare acesti luptatori pentru democratie nu i-si dau seama ca fiecare patron este dictator la el in societate? Ei fac ce vor ,ne trateaza ca pe niste sclavi si nimeni nu le face nimic pentru ca legile sint de partea lor,deoarece sint facute de ei, si daca mai gasesti lege care sa i-ti dea dreptate, tot nu cistigi pentru ca ei au bani iar marea majoritare a avocatilor sint corupti, iar pana la urma daca tot cistigi te va da afara si nu te mai angajaza nimeni deoarece se va duce vestea ca esti recalcitrant.Cind isi vor da seama acesti anticomunisti ca dictatori, hoti si mincinosi nu au culoare politica si nici Dumnezeu?
Nicusor

Anterior

Înapoi la Ce poti face pentru noi ?